Úvodní stránka » Tipy na výlet

Tipy na výlet

Dvůr Králové nad Labem

Unikátní ZOO ve Dvoře Králové n. Labem je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě. Nabízí kromě prohlídky několika exotických pavilonů i  projížďku patrovými vyhlídkovými autobusy a auty po pravém africkém safari mezi stády antilop, zeber a pakoní.

Letní sezóna probíhá od května do konce září. V případě příznivého počasí může sezóna začít už v dubnu a skončit až v říjnu. Otevřeno od 9 do 18 hodin. Poslední safaribus jede přesně v 18 hodin. Otevřeno i v zimě.

Národní kulturní památka Kuks - hospital

Bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské vysloužilce se špitálem a konventem milosrdných bratří u kostela Nejsvětější Trojice. Unikátní barokní areál zahrnuje třeba úchvatné alegorie lidských Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna.

Otevřeno:

  • duben a říjen (soboty, neděle, svátky): 9.00 - 17.00
  • květen, červen, září (denně kromě pondělí): 9.00 - 17.00
  • červenec, srpen (denně): 9.00 - 17.00

Podzemní chodby pevnosti Josefov

byly součástí jejího obranného systému a dnes jsou největší turistickou atrakcí města Jaroměře. Pevnost byla vystavěna v letech 1780 - 89 císařem Josefem II.  Součástí pevnosti jsou hradby a rozsáhlé kasematy v délce asi 45 km (z toho 5 km přístupných veřejnosti). Vedle poutavého výkladu průvodce přispívá k romantické a tajuplné podzemní prohlídce i osvětlení ručními lampami se svíčkami.

Prohlídka trvá cca 45 minut.

Otevřeno:

  • duben a říjen - (soboty, neděle a svátky): 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00
  • květen, červen, září – (úterý až neděle): 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
  • červenec a srpen – (úterý až neděle): 9.00 -12.00, 13.00 - 18.00

Adršpašsko-teplické skály

Bizarní pískovcové skalní útvary jsou národní přírodní rezervací a přitažlivým cílem výletů. Skály jsou přístupné celoročně

Sklárna a minipivovar v Harrachově

Sklárna je soukromá nejstarší sklárna v Čechách. Zachoval se zde tradiční způsob výroby, unikátní 100 let stará historická brusírna skla. Sortimentem je luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací a návštěvníci mohou shlédnout skláře přímo při práci.

Otevřeno:

  • pondělí - neděle 9 - 17 hod.

Bozkovské dolomitové jeskyně

s největším podzemním jezerem v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.

Otevřeno:

  • duben-červen (úterý až sobota): 8.00 - 16.00
  • červenec a srpen – (úterý až sobota): 9.00 – 17.00
  • září a říjen – (úterý až sobota): 8.00 – 16.00

Karpacz

město pod Sněžkou na polské straně Krkonoš s kostelem Wang z přelomu dvanáctého a třináctého století z jižního Norska a známým muzeem hraček, které má unikátní sbírku panenek a hraček z celého světa. Z Karpacze jezdí lanovka na nevýrazný vrchol Kopa. Archaické sedačky vyváží cestující jen po jednom, a tak si nemáte s kým za jízdy popovídat. O to více můžete vnímat, jak se na obzoru postupně vynořují majestátní Svorová hora, Sněžka a Slunečník. Z Kopy dojdete za pár minut ke Slezské boudě a pak dále stoupáte na Sněžku. V nově postaveném luxusním hotelu Golembiewski se mimo jiné nachází venkovní a vnitřní bazény s velkým množstvím vířivek - proto za každého počasí plavky s sebou. V nedalekých Kowarech je muzeum miniatur, navštěvované hlavně rodinami s dětmi.

Podzemí Sněžky

Od středověku pronikali do Krkonoš hledači drahých kamenů a v jejich těsném sledu horníci. Jen pomalu vydávalo podzemí své poklady a bylo to za cenu tvrdé dřiny, strádání i lidských životů. Právě tady, v divočině Obřího dolu, vznikaly pověsti o Krakonošovi a v nitru hory můžete spatřit jeho ukryté "poklady". Překvapí Vás, jak velké prostory zanechali horníci po těžbě železa, arzenu a mědi. 
Na vrcholu Sněžky byl každý - dobrodružství v podzemí čeká jen na Vás!